blog

Czym jest KRD i jak wiąże się z pożyczkami pod zastaw?

Krajowy Rejestr Długów to instytucja, a raczej jest ,,kilka” krajowych rejestrów, do których można trafić nie tylko za brak spłaconych rat pożyczkowych, ale również inne długi. W tym artykule wyjaśnimy ci wszystkie wątpliwości oraz odpowiemy na najważniejsze pytania.

Obecnie w Polsce można wyróżnić 6 biur informacji gospodarczej:

 • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej,
 • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
 • Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych,
 • mBIG.

Wszystkie te biura, zajmują się w zasadzie jednym - zbieraniem informacji na temat zadłużenia osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Najważniejszą różnicą między KRD i BIK jest to, że KRD zbiera WYŁĄCZNIE informacje o niezapłaconych rachunkach czy fakturach, więc nie znajdziemy tam pozytywnych informacji o regularnych spłatach zobowiązań i historii kredytowej.

Kiedy możesz trafić do KRD?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, do KRD trafiają zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. W każdym przypadku istnieją osobne przesłanki, które powodują wpisanie do baz KRD naszej zaległości.

Do rejestru KRD mogą trafić zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci. Musimy jednak pamiętać, że warunki, które muszą zostać spełnione, są różne. W przypadku konsumenta są to – muszą wystąpić wszystkie łącznie:

W przypadku osoby prywatnej, muszą być spełnione wszystkie warunki poniżej:

 • zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł,
 • nie zostało spłacone od co najmniej 30 dni,
 • minął co najmniej miesiąc od wysłania wezwania do zapłaty,
 • nie upłynęło 6 lat od dnia, kiedy pojawiła się wymagalność zobowiązania (w przypadku orzeczeń sądowych 6 lat od dnia stwierdzenia roszczenia).

Wszystkie wymienione warunki muszą zostać spełnione, aby konsument znalazł się na liście KRD. Wystarczy więc, że ktoś nie będzie spłacał rat przez okres dłuższy niż miesiąc o kwocie wyższej niż 200 zł, by znalazł się w rejestrze.

W kwestii przedsiębiorstw zmieniają się niektóre z zapisów:

 • zobowiązanie powstało w wyniku umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej (najczęściej),
 • zadłużenie jest równe lub wyższe niż 500 zł,
 • zobowiązanie jest wymagalne przynajmniej 30 dni,
 • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania wezwania do zapłaty.

W praktyce więc każdy dłużnik może trafić do bazy KRD gdy długo nie płaci za fakturę.

Jak sprawdzić swój status w KRD?

W KRD, masz możliwość sprawdzenia statusu swojego lub swojej firmy. Usługa jest odpłatna, a po przelaniu odpowiedniej kwoty (np. 14 zł w przypadku osoby prywatnej) dostajesz pełny raport. Można to zrobić na dwa sposoby - z pomocą konsultanta lub samemu, na koncie klienta.

Jestem w KRD – co teraz?

Jeśli trafisz do KRD, najszybszym sposobem na pozbycie się negatywnego wpisu, będzie oczywiście spłata długu. Po spłaceniu zaległości, wierzyciel wysyła informację do KRD i wpis jest usuwany do 14 dni. Należy pamiętać, że w KRD nie tworzy się historii zadłużeń, a jedynie przetwarzane są BIEŻĄCE zadłużenia.

Po spłaceniu wszystkich zadłużeń, Twoje KRD nie jest już zagrożeniem w braniu pożyczki. Jeśli masz problem w spłacie wszystkich zobowiązań, zawsze możesz skorzystać z alternatywnej metody zdobycia funduszy – pożyczką pod zastaw. Warunkiem jest posiadanie ruchomości (np. pojazu) lub nieruchomości (dom, mieszkanie, działka)

Nie mam długu, a mam wpis w KRD – o co chodzi?

Może zdarzyć się sytuacja, że nawet kiedy nie masz (lub twoja firma) długu, a i tak trafiasz do KRD. Takimi sytuacjami mogą być:

 • wierzyciel nie dopełni obowiązku i nie złoży wniosku o wypisanie byłego dłużnika,
 • nieuczciwa osoba lub firma zamieści wpis w rejestrze,
 • wierzyciel zamieści informację, która dotyczy spornego długu.

Jeśli zdarzy się taka sytuacja, to należy zwrócić się do wierzyciela o złożenie wniosku do KRD i usunięciu naszych danych z rejestru. Masz do tego pełne prawo i odpowiednie zapisy znajdziesz w ustawie. Sprawca takiego błędu może otrzymać grzywnę do 30000 zł. Takie pomyłki należy załatwić szybko, żeby nie mieć żadnych problemów np. z kredytem czy abonamentem.

Jaki wpływ ma KRD na pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

W wielu przypadkach, gdy dajemy ruchomość lub nieruchomość pod zastaw, bazy nie są sprawdzane. Najważniejsza dla pożyczkodawcy jest informacja o własności nad nieruchomością.

W Skutecznej Pożyczce oferujemy rozwiązania dla osób, które mają zajęcia komornicze na swojej nieruchomości, ale proces jest indywidualny i dobierany do potrzeb klienta.

Jeśli masz problemy w KRD, a jednocześnie potrzebujesz większych nakładów finansowych, skontaktuj się z nami – nasz zespół konsultantów powie Ci, jak możemy pomóc!

Zapytanie

Potrzebujesz pieniędzy – wypełnij wniosek – oddzwonimy

 złóż wniosek

Dokumenty

Zapoznaj sie z listą potrzebnych dokumentów do uzyskania pożyczki

 zobacz